Prace biurowe

PRACE BIUROWE obejmują naukę obsługi wybranych urządzeń technicznych jak komputer osobisty telefon, kserokopiarka, laminarka, bindownica, oraz wykonywania usług w tym zakresie.

Dzięki zmianom społecznym, kulturowym i ekonomicznym osoby niepełnosprawne mają możliwość zaistnienia na rynku pracy. Aby w pełni przygotować się do pełnienia ról społecznych związanych z wykonywaniem konkretnego zawodu, muszą nabyć odpowiednie kwalifikacje.

Podjęcie pracy zawodowej po ukończeniu edukacji jest dla nich szansą na rozwój osobisty oraz niezależność finansową. Dzięki temu mogą funkcjonować w społeczeństwie jako pełnowartościowi pracownicy. Perspektywa podjęcia aktywności zawodowej odgrywa ważną rolę w procesie socjalizacji i rehabilitacji, ale pełni też funkcję terapeutyczną. Sposobność do wykonywania dobrze swoich obowiązków w pracy sprzyja rozwijaniu u osób niepełnosprawnych poczucia własnej wartości, wyzwala inicjatywę, motywację do działania i dążenie do celu małymi krokami. Jednak najważniejszą wartością pracy w przypadku tych osób jest kontakt z drugim człowiekiem, co ma kluczowe znaczenie w budowaniu relacji społecznych.

Nabywanie umiejętności związanych z wykonywaniem prac biurowych może stanowić początek drogi zawodowej uczniów niepełnosprawnych intelektualnie. Z myślą o tym,nasza szkoła realizuje zagadnienia, które są przydatne w realizacji zajęć edukacyjnych z zakresu przysposobienia do pracy. Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności jaką wyniosą stanie się użyteczną pomocą i inspiracją do rozwijania umiejętności związanych z planowaniem ścieżki zawodowej u naszych uczniów (absolwentów).

Autor: Marek Głuch