Zespół Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej

Alpakoterapia w Lachówce 14.06.21 r.

Uczniowie naszej szkoły gościli w alpakarium pani Sylwi w Lachówce.

Poznali zwyczaje oraz nieśmiałe usposobienia alpak. Wielu z naszych uczniów spacerowało oraz przytulało się do niezwykle miękkiego Olafa. Po wszystkim zjedli upieczone w ognisku kiełbaski. Były też wspólne zabawy na trampolinie.

 

Czym jest alpakoterapia?

 

Przebywanie ze zwierzętami ma dobroczynny wpływ na człowieka. Doskonale działa przede wszystkim na osoby chore oraz starsze. Czworonożni przyjaciele nie oceniają nas po wyglądzie, lecz akceptują takimi, jakimi jesteśmy. Zachowują się naturalnie i dzięki temu ludzie w ich otoczeniu również reagują spontanicznie. Sympatyczne zwierzęta o miękkim futerku wywołują uśmiech, pozwalają się zrelaksować i dostarczają wytchnienia. 

Alpakoterapia to dziedzina zooterapii z udziałem alpak, wspomagająca rehabilitację ruchową oraz umysłową osób niepełnosprawnych. Alpaka jest pięknym, roślinożernym ssakiem z rodziny wielbłądowatych, zamieszkującym tereny Ameryki Południowej. Ma spokojną, łagodną naturę, delikatne usposobienie, a ponadto jest niezwykle inteligentna. Alpaki nie boją się ludzi, wręcz przeciwnie – są ciekawskie i uwielbiają towarzystwo. 

Podstawą alpakoterapii jest bezpośredni, leczniczy kontakt z przyjacielem. Poprzez zabawy, głaskanie i karmienie pacjenci otwierają się, relaksują oraz chętniej wykonują ćwiczenia. Dotyk ma ogromny wpływ na emocje: uspokaja, zmniejsza poziom lęku czy stresów. Obcowanie z tymi ciepłymi, miękkimi zwierzętami uczy budowania relacji w klimacie spokoju oraz zaufania. Swobodna zabawa przełamuje lęki, stymuluje zmysły, pobudza aktywność.