"Operacja Czysta Rzeka", 09.05.2024 r.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły już trzeci raz wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Operacja Czysta Rzeka". Sprzątaliśmy tereny zielone wokół szkoły oraz łąki przy rzece Krznie. W tym roku uprzątnęliśmy 18 worków śmieci, 4 opony, stary wózek oraz inne odpady.  Jesteśmy dumni z naszych uczniów, że z takim zaangażowaniem uczestniczyli w akcji, dając innym przykład jak dbać o nasza planetę. Dziękujemy Zieleni Miejskiej za pomoc w uprzątnięciu odpadów smile

Po odprawie przed budynkiem szkoły, podczas której rozdano wszystkim rękawiczki i worki na śmieci, uczestnicy zostali podzieleni na kilka grup i dostali zadania uprzątnięcia konkretnego fragmentu terenu.

Przypomnijmy, że Operacja Czysta Rzeka, to pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w 3 edycjach ponad 8000 wolontariuszy zebrało ok. 280 ton śmieci w całej Polsce.

Autor: p. Joanna Romanowska, p. Wioleta Warecka