Zespół Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej

Koło teatralne (p. Katarzyna Główka, p. Bożena Juszczuk)

Zajęcia teatralne stanowią szczególną formę aktywności i ekspresji twórczej dla dzieci i młodzieży, wpływają korzystnie na ich wszechstronny rozwój, stanowią również uzupełnienie treści programowych, sprzyjają poszerzaniu i utrwalaniu wiadomości. 

Teatr spełnia ważną funkcję terapeutyczną. Podczas pracy aktorzy oswajają się ze sceną, rozwijają uzdolnienia i zainteresowania teatrem, uczą się aktywnego spędzania czasu oraz nawiązywania relacji w grupie. Na zajęciach teatralnych rozwijamy wrażliwość estetyczną, świadomość teatralną, aktywność twórczą oraz wyobraźnię. 

Zanim przystąpimy do realizacji przedstawienia rozpoznajemy możliwości i potrzeby naszych młodych aktorów. Wnikliwa obserwacja pozwala ocenić predyspozycje dzieci, które należy uaktywnić i wykorzystać do określonych działań teatralnych. Kolejnym etapem naszej pracy jest nauka tekstu, która niejednokrotnie bywa żmudna. Motywacją do pokonania ćwiczeń dykcyjnych, deklamacyjnych, recytatorskich oraz ćwiczeń mowy jest występ przed publicznością. Zwracamy baczną uwagę na wyraźne, staranne i głośne mówienie

W trakcie prób tworzymy wspólnie wizje scenografii, kostiumów, charakteryzacji, oświetlenia i podkładu muzycznego. Pracujemy nad uplastycznieniem ciała oraz właściwą koordynacją słowa i gestu poprzez zastosowanie różnych zabaw ukazujących istotę ruchu scenicznego. Przygotowując dekoracje, rekwizyty i stroje teatralne z udziałem naszych artystów staramy się, aby były one niekonwencjonalne, kolorowe, dobrze wykonane. Dzieci z ogromną radością przebierają się w stroje aniołów, księżniczek, królewiczów, zakładają "prawdziwe" korony czy kostiumy postaci z bajek i utworów literackich. 

Ukoronowaniem pracy nad spektaklem jest występ przed publicznością. Przedstawienia prezentujemy przed społecznością szkolną, jak też w zaprzyjaźnionych placówkach. Uczestniczymy również w przeglądach teatralnych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Jest to czas na prezentację własnych umiejętności aktorskich jak też możliwość obejrzenia przedstawień przygotowanych przez inne zespoły teatralne. Takie wyjazdy spotkania spełniają również walor integracyjny.

Teatr ma ogromne walory wychowawcze, kształcące oraz terapeutyczne. Próby teatralne to doskonała okazja do poznania temperamentów, uczniów, ich marzeń, potrzeb, codziennych zmartwień i kłopotów, sposobu reagowania w różnych sytuacjach. Poczucie wspólnej odpowiedzialności, samodyscyplina, koncentracja uwagi, konieczność pamięciowego opanowania tekstu, radzenie sobie z sytuacją stresową w czasie przedstawienia sprawia, że zajęcia teatralne są znakomitym treningiem emocji, zachowań społecznych oraz innych sprawności niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania w środowisku. Teatr jest również szansą na odniesienie sukcesu przez dzieci mające trudności wykazaniem się w innych dziedzinach.